• Štatút

Táto listina je základnou právnou normou charakterizujúcou jej vznik, právne postavenie, základné úlohy a poslanie.

Časť I.
          Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica, ako základná riadiaca jednotka štátnej správy v oblasti školstva, bola zriadená Okresným úradom v Banskej Bystrici zriaďovacou listinou číslo 3129/1996-03 zo dňa 25.11.1996 s účinnosťou od 1.1.1997.
          Dodatkom č. 1 k zriaďovacej listine Základnej školy , Trieda SNP 20 v Banskej Bystrici, ktorý bol schválený Mestským zastupiteľstvom v Banskej Bystrici uznesením č.349/2002 - MsZ zo dňa 18.6.2002, prešla zriadovateľská funkcia Základnej školy, Trieda SNP 20 v Banskej Bystrici na Mesto Banská Bystrica s účinnosťou od 1. júla 2002. Predmet činnosti sa doplnil: súčastou školy je školský klub a zariadenie školského stravovania.

Časť II.
          Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica, ako samostatný právny subjekt, vystupuje v právnych vzťahoch ako právnická osoba vo svojom mene, v pracovno-právnych vzťahoch ako zamestnávateľ (§ 7 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce), v ekonomických vzľahoch ako samostatná rozpočtová organizácia (zákon č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), v majetkovo-právnych vzťahoch ako samostatná rozpočtová organizácia spravujúca majetok Mesta Banská Bystrica (zákon č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov).

Časť III.
          1. Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica poskytuje základné vzdelanie. Zabezpečuje rozumovú výchovu v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanity a demokracie formou povinných, voliteľných a nepovinných predmetov. Poskytuje mravnú, estetickú, pracovnú, zdravotnú, telesnú, ekologickú, etickú a náboženskú výchovu žiakov.
          2. V čase mimo vyučovania zabezpečuje výchovu a vzdelanie, ktoré nie je možné realizovať v masovom meradle v rámci povinnej výchovy a vzdelávania, formou školského klubu.
          3. Usiluje sa o všestranný rozvoj osobnosti žiakov. Vytvára priaznivé podmienky pre každého jednotlivca a tým zabezpečuje pozitívny rozvoj osobnosti podľa jeho schopností, možností a zručností s cieľom plnohodnotne ho začlenit do reálneho života a prácu v nových podmienkach.
          4. Výchovu a vzdelanie žiakov uskutočnuje v slovenskom jazyku.
          5. Zabezpečuje povinné vyučovanie cudzích jazykov od tretieho ročníka.
          6. Poskytuje metodickú, informačnú a poradenskú pomoc rodičom žiaka.
          7. Plní funkciu školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelania a profesionálnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
          8. Pri výchovno-vzdelávacom procese spolupracuje s príslušnými orgánmi štátnej správy a samosprávy.
          9. Dodržiava všeobecné záväzné predpisy na úseku BOZP pri výchove a výučbe.
          10. Zabezpečuje vzdelávanie učiteľov a uvádzanie učiteľov do praxe.
          11. Hodnotí výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu a plánuje opatrenia na jeho zlepšenie.
          12. Posilňuje vyučovanie SJL a M od 7. ročníka formou rozširujúcich hodín, ktoré využíva na prípravu žiakov na štúdiá na gymnáziách a SOŠ.
          13. V rámci mimoškolskej činnosti umožňuje žiakom rozvoj ich individuálnych potrieb v rámci nepovinných predmetov a záujmových útvarov.
          14. Prezentuje činnosť žiakov na verejnosti.
          15. Venuje zvýšenú starostlivosť talentovaným žiakom.
          16. Odstraňuje počítačovú negramotnosť žiakov a pedagogických zamestnancov.
          17. Pedagogickými zamestnancami sú učitelia vrátane riaditeľa a zástupcov školy. Pedagogickým zamestnancom môže byľ len ten, kto má odbornú a pedagogickú spôsobilosť, je občiansky bezúhonný a morálne vyspelý.

Časť IV.
          Školu riadi riaditeľ základnej školy a vykonáva štátnu správu v prvom stupni.
          Rozhoduje o:
          a) prijatí žiaka do školy,
          b) odklade začiatku povinnej školskej dochádzky žiaka,
          c) dodatočnom odložení plnenia povinnej školskej dochádzky žiaka,
          d) oslobodení žiaka od povinnosti dochádzať do školy,
          e) oslobodení žiaka od vzdelávania sa v jednotlivých vyučovacích predmetoch alebo ich častiach,
          f) povolení plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky,
          g) uložení výchovných opatrení,
          h) povolení vykonať komisionálnu skúšku,
          i) povolení vykonať skúšku z jednotlivých vyučovacích predmetov aj uchádzačovi, ktorý nie je žiakom školy,
          j) určení príspevku zákonného zástupcu žiaka na čiastočnú úhradu nákladov na starostlivosť poskytovanú žiakovi v škole a v školskom zariadení.

Časť V.
          V rámci svojich úloh Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica plní:
          - oznamovaciu povinnosť v otázke krádeží, úrazového poistenia,
          - prostredníctvom ZSŠ služby spojené so stravovaním žiakov,
          - archiváciu hospodárskych a pedagogických dokumentov,
          - vydávanie vysvedčení o získanom základnom vzdelaní,
          - dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov.

Tento štatút nadobúda účinnosť dňom 31. marca 2006.

Mgr. Sergej Čabala