• Informácie

• V tejto sekcii sa rodičia žiakov športových tried dozvedia dôležité informácie ohľadom tréningov a organizácie školy.

Prihlášku je možné doručiť škole do : 19.4.2024

Spôsob podania prihlášky:

Prihláška do športovej triedy musí byť podpísaná obidvoma zákonnými zástupcami !!!

Zákonní zástupcovia dieťaťa priložia k prihláške do športovej triedy:

• potvrdenie od lekára
          • koncoročné vysvedčenie z príslušného ročníka , poprípade polročný výpis známok

Výber do športových tried bude prebiehať na základe talentových skúšok, ktoré sa uskutočnia  na

ZŠ Slovenského národného povstania, Trieda SNP 20 Banská Bystrica.

Kritéria prijatia do športovej triedy .

PRIHLÁŠKA do triedy so športovou prípravou - futbal.

PRIHLÁŠKA do triedy so športovou prípravou  - atletika.

Športové triedy sú určené na systematickú prípravu športovo-talentovaných žiakov.

Naša škola Trieda SNP 20,  v školskom roku 2010/2011 otvorila prvú športovú triedu v 5. ročníku so zameraním na futbal a atletiku. Deťom sme ponúkli úplne nový systém vzdelávania, než na aký boli zvyknuté a aký je tradičný v našom meste. Pri hodnotení doterajších výsledkov v športovej, vzdelávacej a výchovnej činnosti nás teší, že sa naplnili ambície a predsavzatia, s ktorými sme naštartovali vyučovanie formou vzdelávania v športových triedach. Naším cieľom bolo poskytnúť žiakom alternatívne vzdelávanie prostredníctvom športu a pohybu, ktorá bude progresívna, perspektívna a v súlade s modernými trendmi inovatívneho vyučovania.

Čo je to športová trieda?

Trieda s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy so zameraním na futbal a atletiku, volejbal je trieda určená pre športovo talentovaných žiakov, v ktorej je systematická športová príprava súčasťou vyučovania.  Do triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy so zameraním na futbal a atletiku, volejbal sa prijímajú žiaci od 4. ročníka po overení špeciálnych zručností, schopností a nadania.

1. V čom sa trieda s rozšírenou športovou prípravou odlišuje od všeobecnovzdelávacích tried?

Žiaci s rozšírenou športovou prípravou majú rozvrh posilnený o športovú prípravu, ktorú majú tri razy do týždňa v rozsahu dvoch hodín denne. Hodiny športovej prípravy sú nad rámec a sú súčasťou rozvrhu, to znamená, že športová príprava nie je na úkor iných predmetov.

2. Platí sa za zaradenie žiaka do triedy s rozšírenou športovou prípravou?

Nie, neplatí. Aby bol žiak zaradený do športovej triedy, musí spraviť talentové skúšky na overenie športových predpokladov. Športová príprava nie je záujmový útvar, preto sa za ňu neplatia žiadne poplatky.

3. Ktoré športové kluby spolupracujú so ZŠ Trieda SNP 20?

Škola spolupracuje s atletickým klubom ŠK UMB , ale aj s futbalovým klubom RSC Hamšík Academy a MFK Duklou Banská Bystrica. Spolupráca neprebieha iba na športovej, ale aj na výchovno-vzdelávacej úrovni, teda spolupráca dbá na kvalitnú úroveň športovej prípravy, ako aj na dosahované výchovno-vzdelávacie výsledky v súlade s platným Štatútom športových tried.

4. Akým športom sa venujú žiaci s rozšírenou športovou prípravou?

Momentálne sa žiaci venujú prevažne futbalu a atletike. Avšak triedu môžu navštevovať aj žiaci venujúci sa aj iným športom.

5. Je trieda s rozšírenou športovou prípravou iba pre chlapcov?

Nie, nie je. Športové triedy môžu navštevovať aj chlapci, aj dievčatá. Základné kritérium je spĺňať športové predpoklady, ktoré žiaci preukážu na talentových skúškach a následne dosahovať výchovno-vzdelávacie výsledky vyplývajúce z platného štatútu športových tried.

Tréningový proces  prebieha pod vedením profesionálneho trénera s príslušnou kvalifikáciou podľa podmienok SFZ, SVF a SAZ......

Do športovej triedy sa vyberajú žiaci na základe týchto kritérií:

• záujem zo strany žiaka a rodiča v  4. ročníku
          • úspešné absolvovanie športových testov na overenie talentu
          • potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti
          • potvrdenie o psychickej spôsobilosti
          • záujem o šport, ochota reprezentovať, ochota pracovať

Podľa výsledkov testov a splnenia ostatných kritérií sa stanoví poradie uchádzačov o prijatie do triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy. Prijatým žiakom vydá riaditeľ školy rozhodnutie o prijatí.

Prihlášku do  triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy so zameraním na futbal, volejbal, atletiku si môžete osobne vyzdvihnúť v kancelárii zástupkyne riaditeľky školy, stiahnuť z webovej stránky školy, prípadne Vám ju pošleme na základe vyžiadania mailom.

Výhody športovej triedy:

• skvalitnenie tréningového procesu,
          • rýchlejšie napredovanie jednotlivca,
          • vytvorenie kompaktného kolektívu,
          • dohľad nad študijnými výsledkami,
          • športová príprava je súčasťou vyučovania,
          • účasť žiakov ŠT na viacerých turnajoch,
          • každý týždeň plaváreň, ktorá je súčasťou tréningového procesu,
          • žiaci sú z plavárne do školy privážaní autobusom,
          • vyššia kalorická hodnota jedál pre žiakov ŠT,