• Úspešná realizácia projektu Erasmus+ na našej škole

• 14.06.2016 14:21
      •    Projekt Erasmus+ s názvom We can dance sa na našej škole – ZŠ, Trieda SNP 20, Banská Bystrica, realizoval v dňoch 19.10. – 29.10. 2015, kedy sa  uskutočnila  jeho prvá fáza. Našu školu v týchto dňoch navštívilo 25 žiakov z poľského Walimu vo veku 13 až 15 rokov, ktorých sprevádzala trojica pedagógov – učiteliek z Poľska. Partnermi im boli žiaci našej školy v rovnakom veku a počte. Za projekt boli z našej strany zodpovedné kolegyne Mgr. Jana Hudecová, Mgr. Zuzana Žabková a Mgr. Lenka Trubianska, no aktívne sa na ňom podieľalo i vedenie školy, ako aj väčšina pedagogického zboru.
        Od prvých dní bol všetok čas poľských i našich účastníkov projektu vyplnený vopred naplánovanými projektovými aktivitami. Žiaci sa denne aktívne pohybovali, tancovali, učili sa navzájom nielen novým tanečným prvkom, ale aj vzájomnej komunikácii, ktorá sa uskutočňovala tak v ich rodných jazykoch, ako aj  v jazyku projektu – v angličtine.
      •   Ani vo voľných chvíľach sa naši poľskí priatelia nestačili nudiť, lebo sme im chceli z nášho mesta, ako i krásneho Slovenska, ukázať čo najviac. Dni ich pobytu boli naplnené zaujímavým programom, ktorý začal, ako inak, v našom rodnom meste. Po prehliadke  Banskej Bystrice a privítaní na Radnici sme im ukázali náučný chodník Serpentíny Urpín i starobylú mestskú Kalváriu. Nevynechali sme ani dominantu mesta – Pamätník SNP. Z blízkeho okolia účastníci projektu navštívili Španiu Dolinu a Donovaly so známymi Habakukmi. Naše spoločné cesty viedli aj ďalej, a to do Bojníc, kde obdivovali nielen bojnickú ZOO a zámok, ale si tam v duchu projektu We can dance aj zatancovali, a to priamo na ulici. Ďalej sme im ukázali našu Demänovskú jaskyňu a ich deň spestrili návštevou  Aquaparku Tatralandia. Zo športových aktivít, ktoré sme im pripravili, ich najviac oslovil bowling.
          Deň pred odchodom bol celý naplnený spoločnými projektovými aktivitami   – Europass, Youthpass a spoločným záverečným programom všetkých účastníkov projektu. Programu sa zúčastnili rodičia našich žiakov a pedagogický zbor školy. Spestrením bolo i zapojenie sa našich najmenších, žiakov ŠKD, ktorí pod vedením svojich vychovávateliek prišli oblečení v duchu sviatku týchto dní –Halloweenu. Spoločné vystúpenie detí dokázalo všetkým opodstatnenie projektu, čiže rozvoj  schopností a komunikačných kompetencií, zdokonalenie sa v tímovej spolupráci a v preberaní kolektívnej zodpovednosti za riešené úlohy.
          Dúfame, že slzy lúčenia, ktoré boli v deň odchodu na obidvoch stranách, sa premenia na slzy radosti z opätovného stretnutia, ktoré sa uskutoční ešte začiatkom decembra tohto roku v Poľsku.

Fotografie: Úspešná realizácia projektu Erasmus+ na našej škole.

Mgr. Iveta Majerová

• Naspäť na zoznam článkov