• Geografická olympiáda školské kolo
     • Geografická olympiáda školské kolo

     • Dňa 24.11.2021sa na našej škole online formou uskutočnilo školské kolo Geografickej olympiády 2021/2022. Úspešnými riešiteľmi sa stali všetci tí, ktorí získali minimálne 60 zo 100 možných bodov. V okresnom kole olympiády nás budú reprezentovať žiaci, ktorí boli úspešnými riešiteľmi školského kola a umiestnili sa na prvom, druhom a treťom mieste. Všetkým účastníkom GO ďakujeme za účasť a úspešným riešiteľom gratulujeme. Poďakovanie patrí aj všetkým učiteľom, ktorí sa podieľali na bezproblémovom priebehu GO.

      Víťazmi školského kola sú:

      Kategória G:

      1. miesto – Viktória Môciková (5.A)

      2. miesto – Teodor Vysoký (5.B)

      3. miesto – Mária Benedyk  (5.B)

      Kategória F:

      1. miesto – Peter Lamper (7.A)

      2. miesto – Sofia Sýkorková  (7.B)

      3. miesto – Timon Čatloš (7.C)

      Kategória E :

      1. miesto – Mária Pizzolato (9.B)

      2. miesto – Alex Glemba  (9.B)

      3. miesto – Richard Roháč  (8.B)

      Mgr. Jakub Kovalčík

    • Výstavka vianočných medovníkov
     • Výstavka vianočných medovníkov

     • „Už sviatky lásky, pokoja zavítajú zas skoro k nám, pri stromčeku ľudia postoja, otvoria srdcia dokorán. Nech pocit šťastia, radosti sa v dušiach našich rozhostí, keď Štedrý deň k nám zavíta, nech láska v srdciach ukrytá sa mocným prúdom vyroní , keď stromček tíško zazvoní...“

      Milí žiaci, milí učitelia a všetci zamestnanci školy!

      Ak nám to súčasná situácia dovolí, v dňoch 15.-17. 12. 2021 sa vo vestibule našej školy už tradične uskutoční výstavka vianočných medovníkov spojená s ich predajom, obohatená tiež o vianočné zvyky a tradície. Finančným výťažkom z tejto vianočnej akcie budeme opäť pomáhať na viacerých miestach. Prosíme vás, aby ste sa zapojili, priniesli doma upečené medovníčky, nech si nielen rozvoniame školu a potešíme oči, ale aby sme sa tiež mohli v predvianočnom čase tešiť, že pomôžeme tým, ktorí našu pomoc potrebujú.

      Prinesené medovníčky môžete odovzdať na 1.stupni p. učiteľke Štubniakovej a na 2.stupni p. učiteľke El Hajry.

      Vopred vám všetkým ĎAKUJEME!

      Žiacka rada,  ZŠ, Trieda SNP 20, Banská Bystrica

    • Olympiáda v anglickom jazyku
     • Olympiáda v anglickom jazyku

     • 25. novembra 2021 si najlepší angličtinári zmerali svoje sily. Konkurencia bola veľká a nezastavili nás ani prekážky, ktoré priniesla covidová doba (žiaci v karanténe zvládli vypracovať úlohy online). A tu sú výsledky:

      Kategória 1A
      1.miesto  Kateryna Benedyk 6.A
      2.miesto  Peter Lamper  7.A
      3.miesto  Michal Piala

      Kategória 1B    
      1.miesto  Danka Cimermanová 8.A    
      2.miesto  Juraj Stach 8.B    
      3.miesto  Silvia Perichtová 8.B

      Úspešným riešiteľom gratulujeme.

      Mgr. Lenka Adamová

    • Úspech žiačky našej školy
     • Úspech žiačky našej školy

     • K úspešnému Marekovi Badánimu z 8.A sa pridala aj žiačka z 2.C triedy Laura Lichá. Na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii na Žltých pieskoch v Banskej Bystrici obsadila 2. miesto v behu a 3. miesto v skokoch na lyžiach. Laure gratulujeme a želáme veľa športových úspechov. 

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspech žiačky našej školy.

      Mgr. Daniela Styková a spolužiaci z 2. C

    • Šarkaniáda v školskom klube detí
     • Šarkaniáda v školskom klube detí

     • Slnkom presvietené tohtoročné jesenné dni sme u nás, v školskom klube detí,  privítali aj našou tradičnou Šarkaniádou.

      V jednotlivých oddeleniach nášho školského klubu si deti pripravovali rôzne vyfarbené, pestré a nápadito vyzdobené šarkany. Fantázii sa medze nekládli a tak vznikali naozaj originálne výtvory týchto „vzdušných drakov“.

      Deti si po vzájomnej prezentácii svojich šarkanov nimi vyzdobili aj priestory svojich oddelení školského klubu.

      Mnohé z nich si pritom zaspomínali aj na spoločné chvíle púšťania si šarkanov spolu so svojimi rodičmi a súrodencami.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Šarkaniáda v školskom klube detí.

      Za vychovávateľky ŠKD: Mgr. Henrieta Chromiaková

    • Futbalový kráľ v ŠKD
     • Futbalový kráľ v ŠKD

     • Na jeseň sa v ŠKD pri Základnej škole, Trieda SNP 20 v Banskej Bystrici konal „Futbalový kráľ“ - turnaj vo futbale medzi oddeleniami ŠKD pod vedením p. vychovávateľky Barunky Vyšnej. Zúčastnili sa ho družstvá mladších žiakov 1. a 2. ročníka. Po odohratí vzájomných zápasov bol turnaj vyhodnotený. Na prvom mieste skončila 2.A (10b), na druhom mieste 1.B (7b), na treťom mieste 2.C (6b), štvrtom mieste 2.B (3b) a na piatom mieste 1.A (2B). Ďakujeme všetkým účastníkom turnaja za športové výkony a tešíme sa na ďalšie športové zápolenie na jar, kedy si zmerajú sily vo futbale starší žiaci 3. – 5 ročníka.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Futbalový kráľ v ŠKD.

      Za vychovávateľky ŠKD: Mgr. Ivica Fandlová

    • 11.november – Deň vojnových veteránov
     • 11.november – Deň vojnových veteránov

     • V predchádzajúcich rokoch sme sa so žiakmi našej školy pravidelne začiatkom novembra zúčastňovali pietnej spomienky a slávnostného kladenia vencov pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke. Práve Kremnička sa spolu s vápenkou v Nemeckej stala počas 2. svetovej vojny jedným z najväčších masových hrobov na Slovensku. Miestom, kde nacisti postupne postrieľali 747 nevinných ľudí, medzi ktorými boli aj matky s malými deťmi. V tomto roku sme sa kvôli opatreniam súvisiacim s pandemickou situáciou pietnej spomienky zúčastniť nemohli, ale obete, či už druhej alebo prvej svetovej vojny, sme si pripomenuli symbolickými červenými makmi, keďže 11. november sa celosvetovo pripomína ako Deň vojnových veteránov alebo aj Deň červených makov.

       Tento dátum bol vybratý zámerne. 11. novembra 1918 totiž vo vlakovom vozni pri severofrancúzskom meste Compiègne podpísali prímerie Spojenci a Nemecko, čím sa na západnom fronte ukončili boje 1. svetovej vojny. Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Symbol má pôvod v básni „In Flanders fields“ (doslova „V poliach Flámska“), ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil na západnom fronte, neďaleko belgického mesta Ypres. „Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu…“

      Vlčí mak ako symbol pre padlých vojakov 1. svetovej vojny prvý raz použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roku 1921 zvolil bývalý veliteľ britských expedičných síl poľný maršal sir Douglas Haig ako predseda Nadácie veteránov vlčí mak za symbol pre zbierku na pomoc vojnovým veteránom a invalidom.

       

      Mgr. Mája El Hajry a žiaci 8.A triedy

    • Projekt Šafran
     • Projekt Šafran

     • 9.B sa tento rok zapojila do projektu Šafran, ktorý organizuje Nadácia Írska pre vzdelávanie o holokauste. Nadácia poskytuje cibuľky žltých šafranov, ktoré majú byť na jeseň vysadené na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré zahynuli počas holokaustu.  Žlté cibuľky pripomínajú žlté Dávidove hviezdy, ktoré boli Židia prinútení nosiť počas nacistickej nadvlády. Šafrany kvitnú na konci januára alebo začiatkom februára v čase Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. januára). Žiaci 9.B ich vysadili 22. októbra a ak všetko dobre dopadne,  v januári budeme môcť všetkým žiakom našej školy ukázať rozkvitnuté žlté šafrany. Dúfame, že nakoniec bude na svete kvitnúť viac ako jeden a pol milióna šafranov – na pamiatku všetkých detí, ktoré zomreli počas holokaustu.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekt Šafran.

      Mgr. Lenka Adamová

    • Halloween party v ŠKD
     • Halloween party v ŠKD

     • V našom školskom klube sa aj tento rok konala „Halloween PARTY“  VESELÉ POPOLUDNIE V strašidelných maskách. Stretli sa na nej malé čarodejnice a čarodejníci, rôzne strašidlá, duchovia, biele panie a iné strašidelné masky. Aj naše pani vychovávateľky sa v tento deň zmenili na veselé čarodejnice.

      V jednotlivých oddeleniach ŠKD si deti so svojimi pani vychovávateľkami urobili „Halloweensku strašidelnú party“, kde sa spoločne zabávali všetky strašidlá, čarodejnice a duchovia. Hrali sme sa rôzne hry a pri hudbe si trochu zašantili a zatancovali čarodejnícky tanec. Postupne sme sa rozišli s prísľubom, že sa takto o rok opäť stretneme a oslávime deň čarodejníc, strašidiel, duchov a prízrakov spoločne tak, ako sa patrí. Možno opäť prídu aj kolegovia z Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, ale aj Harry Potter s priateľmi a profesor Albus Dumbledore, pošleme im „sovu“.

      Dovidenia o rok, priatelia!

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Halloween party v ŠKD.

      Veselé čarodejnice: Ivka, Heňka, Inga, Janka, Barunka, Aďka

    • Jesenné prázdniny
     • Jesenné prázdniny

     • Jesenné prázdniny sú 28. októbra – 29. októbra 2021.

      Posledný deň vyučovania je 27. októbra 2021 (streda).

      Začiatok vyučovania po prázdninách je 2. novembra 2021 (utorok).

    • Halloween v knižnici MK
     • Halloween v knižnici MK

     •  Dňa 25. 10. sa trieda 3.B účastnila ďaľšej zaujímavej akcie vo Verejnej knižici Mikuláša Kováča, tentokrát na tému Dušičky a Halloween. Pani knihovníčka viedla obohacujúcu besedu súvisiacu s nadchádzajúcim najvýznambejším jesenným sviatkom – Pamiatka zosnulých. Deťom vysvetlila pôvod vzniku tohto sviatku  a rozdiely medzi ním a Halloweenom. Na záver si deti vyrobili hallowenske masky  a  požičali  knihy  s aktuálnou strašidelnou tematikou.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Halloween v knižnici MK.

      PaedDr. Tatiana Harmanová

    • Medzinárodný deň školských knižníc v ŠKD
     • Medzinárodný deň školských knižníc v ŠKD

     • V súčasnosti, v dobe plnej technických vynálezov, deti veľmi málo siahnu po knihe a čítajú. Preto sme si v ŠKD pripomenuli „Medzinárodný deň školských knižníc“, ktorý býva vždy štvrtý októbrový pondelok. Všetky pani vychovávateľky sa v jednotlivých oddeleniach s deťmi rozprávali, aké sú knihy dôležité, že čítanie nám môže priniesť radosť a prenesie nás do fantastického sveta hrdinov. Môžeme sa z nich veľa dozvedieť aj naučiť. Deti si priniesli svoje obľúbené knižky, ktoré nám predstavili. Spoločne sme si z nich čítali, vyrábali sme záložky a obaly kníh, ktoré ich zaujali. Deťom pani vychovávateľky vysvetlili, že môžu využívať aj školskú knižnicu a čitateľské kútiky, ktoré sú na 2. stupni našej ZŠ. Cieľom tohto dňa bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u detí trvalý kladný vzťah ku knihe a čítaniu.     

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Medzinárodný deň školských knižníc v ŠKD.

      Za vychovávateľky ŠKD: Mgr. Ivica Fandlová

    • Ďalší úspech žiaka našej školy
     • Ďalší úspech žiaka našej školy

     • Cez víkend sa k športovým úspechom našich žiakov pridal ďalší. Marek Badáni, žiak 8.A triedy, obsadil na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii na Žltých pieskoch v Banskej Bystrici krásne 3. miesto. Marekovi srdečne gratulujeme a želáme ešte veľa podobných úspechov. 
                                                         
      Do fotogalérie bol pridaný nový album Ďalší úspech žiaka našej školy.

      Triedna učiteľka Mgr. Mája El Hajry a spolužiaci z 8.A triedy

    • Október - Mesiac úcty k starším v ŠKD
     • Október - Mesiac úcty k starším v ŠKD

     • Mesiac október je mesiacom úcty k starším, a preto sme si tento sviatok pripomenuli aj v ŠKD. Pani vychovávateľky sa v jednotlivých oddeleniach rozprávali s deťmi o tom, ako sa správať k starším ľuďom a svojim starým rodičom. Potom pani vychovávateľky v priebehu mesiaca októbra vyrábali vo svojich oddeleniach rôzne darčeky, ktorými deti potešia svojich starých rodičov. Šikovnosť detí v klube si môžete pozrieť vo fotogalérii.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Október - Mesiac úcty k starším v ŠKD.

      Za vychovávateľky ŠKD: Mgr. Ivica Fandlová

    • Držme im palce
     • Držme im palce

     • Elizabeth  Satinová (žiačka 9.B) spolu so svojím tanečným partnerom, Eliasom Mandincom, sa stali  28. 8.  2021 Majstrami Slovenska v latinskoamerických tancoch pre rok 2021 v kategórii JUN II a dňa 6. 11. 2021 budú reprezentovať Slovenskú republiku na Majstrovstvách sveta, ktoré sa uskutočnia v Rumunsku v Sibiu. Držme im palce, aby v náročných podmienkach spojených s opatreniami Covid-19 a veľkej konkurencii úspešne reprezentovali nielen seba, ale aj Slovensko a dosiahli vo svojom debutovom vystúpení čo najlepšie umiestnenie. 

      Mgr. Lenka Adamová

    • Deň zdravej výživy v ŠKD
     • Deň zdravej výživy v ŠKD

     • V rámci „Dňa zdravej výživy“ sme si v piatok 15. 10. 2021 v jednotlivých oddeleniach ŠKD pripomenuli tento deň rôznymi zábavnými aktivitami. Na úvod sa deti s pani vychovávateľkami rozprávali o zdravých a nezdravých potravinách, pozreli si prezentáciu a hádali hádanky. Následne sa rozdelili do skupiniek a spoločne vytvárali postery z prineseného materiálu na tému „Zdravé a nezdravé potraviny“. Po ukončení aktivít sme sa spolu občerstvili zdravým olovrantom. Dúfame, že deti budú aj naďalej pokračovať v konzumovaní zdravých potravín a zdravom stravovaní. 

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň zdravej výživy v ŠKD.

      Vychovávateľky ŠKD

    • Návšteva Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici
     • Návšteva Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici

     • Vďaka kultúrnemu semaforu a uvoľneniu pandemických opatrení sú divadlá na Slovensku od 3. mája opäť otvorené pre verejnosť, samozrejme v obmedzenom hracom režime. Aj v Bábkovom divadle na Rázcestí sa už  hrá naživo, no divadlo naďalej vysiela aj online predstavenia, ktorých sme sa pravidelne zúčastňovali minulý školský rok.
      Pri dodržaní protipandemických opatrení  sa  zúčastnili naši žiaci 1. stupňa osobitne po jednotlivých triedach vo viacerých termínoch v septembri aj októbri predstavenia Africké rozprávky a zažili  čarovný svet múdreho Baobabu a pojašenej Jablone v rozprávkovom putovaní konečne priamo, v neopakovateľnej atmosfére bábok a bábkového divadla.
      V aktuálnom čase prinášajú televízia , rádiá, noviny a facebooky obrovské množstvo informácií o medzinárodnej situácii, o vojnách, migračnej kríze, kultúrnych a náboženských odlišnostiach. Deti tieto správy vnímajú. Aj preto sme si vybrali v BNDR bábkové divadlo s názvom Africké rozprávky. Domnievame sa, že je potrebné sprostredkovať informácie vyvažujúce rozdiely medzi národmi a kultúrami a to menej schematickým a zjednodušeným spôsobom. Africké rozprávky  sú ,,srandy“ o zvieratách, ktoré si medzi sebou rozprávajú stromy. ,,Srandy“ , ktoré si rozprávajú zvieratká o ľuďoch a ľudia zase o stromoch. Všetko spolu, veselo a úprimne. Tak, ako je to v Afrike, tak je to u nás, tak je to všade na svete, kde žijú deti. 
      Rozprávky iných kultúr majú zámer predstaviť odlišnú kultúru a hľadať podobnosti s našou slovanskou kultúrou. Divadlu ďakujeme za krásny kultúrny zážitok, radi sa sem opäť rýchlo vrátime.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici.

      PaedDr. Tatiana Harmanová

    • Aj o tomto je SNP-čka
     • Aj o tomto je SNP-čka

     • Dňa 13.10. bol deň D. Teda tak aspoň tento deň nazvala pani Dupačová z Bounce Parku. Vzájomná dohoda pani manažérky a nášho pána riaditeľa, Mgr. Sergeja Čabalu, umožnila našim športovým triedam 6.B a 7.C vyskúšať celú arénu.

      A decká naozaj potvrdili, že išlo o deň D. Vyskúšali si Kids zónu, Jump arénu a aj Climb arénu. Dve hodiny skákania, bláznenia, premetov, voľných pádov, lozenia a šplhania im spríjemnila prítomnosť Mareka Hamšíka. Napriek jeho vyťaženosti si našiel na naše deti čas a tie si s radosťou nechali podpísať tričká, kopačky, zošity. Každý to, čo si želal.  

      Z akcie deti odchádzali síce unavené, no spokojné.

      Ďakujeme za, ako povedali dievčatá zo 6.B, najkrajší deň za posledných šesť školských rokov vedeniu školy, celému kolektívu Bounce Parku a Marekovi Hamšíkovi.

      Určite to nebol náš posledný deň na trampolínach.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Aj o tomto je SNP-čka.

      Mgr. Zuzana Brachnová – triedna učiteľka 6.B
      Mgr. Jakub Kovalčík – triedny učiteľ 7.C

    • Informatika hrou
     • Informatika hrou

     • Žiaci 8.A triedy na hodinách informatiky pracovali so stavebnicou Scotti Go! Stavebnica je určená na výuku programovania zábavnou formou, ktorá:

      • rozvíja schopnosti analytického a logického myslenia,
      • učí riešiť komplikované problémy a schopnosť tímovej práce,
      • rozvíja algoritmickú situáciu,
      • učí, ako používať moderné technológie na iné účely ako len na zábavu.

      Pomocou kartónových kociek žiaci ovládajú hlavného hrdinu Scottiho a iných postavičiek a objektov v hre. Majú možnosť riešiť sto úloh so vzrastajúcou obtiažnosťou. Počas hry sa oboznamujú s pojmami ako slučka, podmienený príkaz, premenná, funkcia atď. Hodina informatiky je tak zábavná a žiaci sa naučia základy programovania, jeho logiku a princípy.

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Informatika hrou.

      Mgr. Danka Bugáňová

  • Kontakty

   • Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica
   • zs.snp20@zssnpbb.sk
   • gabriel.stach@gmail.com
   • Sekretariát - 048/4144723, 0917 426 815. Vedúca školskej jedálne - 048/4141722. Školský klub detí - 0901 717 231. Sociálny pedagóg - 0910 734 066.
   • Trieda SNP 20, 974 47 Banská Bystrica
   • 35677767
   • 2020985175
   • Mgr. Sergej Čabala - 0910 778 024, sergej.cabala@gmail.com
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje