Bez ohľadu na to, či je človek dospelý, senior či dieťa, príroda je pre jedinca psychohygienou v podobe zdravej prechádzky a pobytu na čerstvom vzduchu. Ba čo viac, ak nasledujeme chodníčky vytvorené ľuďmi, dokážeme sa na potulkách prírodou niečo naučiť. Podobnú ideu sme sa rozhodli zasiať v externých priestoroch našej školskej záhrady.
Tieto priestory doteraz využívame ako priestor poskytujúci čerstvé ovocie i bylinky. Počas činnosti ŠKD využívajú žiaci priestor na pobyt vonku s kamarátmi, aby si oddýchli po dni plnom získavania nových poznatkov, osvojovaní si nových zručností. Aby našim žiakom poskytla príroda aj priamy zdroj poznania v teréne, vytvorili naši pedagógovia v spolupráci s Lesmi SR sériu náučných tabúľ, ktoré sú rôznorodo tematicky orientované, no prepojené so životom v okolí školy.
Na náučných tabuliach sa návštevníci môžu dozvedieť o kolobehu vody v prírode, aké živočíšstvo žije v okolí stredného Slovenska, vrátane banskobystrických lesov. Súčasťou obrazového materiálu sú aj stopy, podľa ktorých môžu návštevníci lesa identifikovať, aké zviera prechádza okolím. Tému fauny uzatvára tabuľa , ktorá je obsahovo zameraná na hmyz žijúci v okolí a sprievodca lesným vtáctvom. Náučné tabule zamerané na flóru zobrazujú ihličnaté a listnaté dreviny rastúce v okolitých lesoch.
Súčasťou obrazového materiálu sú aj interaktívne úlohy slúžiace na osvojenie alebo upevnenie si poznatkov. Preto veríme, že si pri ich návšteve oddýchnete, načerpáte novú energiu, no zároveň sa niečo nové naučíte!
Vedenie školy zároveň vyslovuje vďaku Mgr. Anne Sliackej, PhD., koordinátorke lesnej pedagogiky, i našim pedagogickým pracovníkom za spoluprácu pri realizácii tejto myšlienky!
Do galérie Záhrada plodov a vedomostí boli pridané fotografie.
Mgr. Sergej Čabala
riaditeľ školy