Slovenský jazyk a literatúra
O predmete
,,Ó, mojej matky reč je krásota, je milota, je rozkoš, láska svätá!“ (P.O. Hviezdoslav)
Slovenský jazyk a literatúra
Vzdelávacia oblasť : Jazyk a komunikácia (ISCED 1)
Rozsah vyučovania predmetu:
1.ročník 9 h týždenne
2.ročník 8 h týždenne
3.ročník 8 h týždenne/ 7h (trieda s rozš.vyuč.TV)
4.ročník 8 h týždenne
Charakteristika predmetu:
Slovenský jazyk a literatúra má ústredné postavenie medzi predmetmi, napomáha celkovému osobnostnému rozvoju žiaka, získavaniu návykov slušného správania, špeciálne v rečovej oblasti, kladne pôsobí na vývin jeho rečovo- analogických schopností, rozvíja jazykové cítenie, tvorivosť a kladné postoje k slovenskému jazyku.
Cieľ predmetu:
Cieľom je dosiahnuť, aby žiaci po skončení primárneho vzdelávania vyjadrovali svoje myšlienky ústne aj písomne samostatne, bez ťažkostí a na úrovni primeranej veku.
Súťaže:
Prednes slovenskej povesti Šaliansky Maťko, prednes poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín, prednes slovenskej rozprávky Rozprávkové vretienkoVzdelávacia oblasť : Jazyk a komunikácia (ISCED 2)
Časová dotácia: 5 vyučovacích hodín v triedach 5.-9. roč., výnimkou je 7.B, trieda so športovým zameraním, kde je časová dotácia 4 hodiny.
Vzdelávací obsah predmetu: jazyková komunikácia, komunikácia a sloh, čítanie a literatúra.
Charakteristika a ciele predmetu: Vyučovací predmet slovenský jazyk a literatúra (SJL) má v systéme školského vzdelávania centrálne postavenie, pretože vytvára predpoklady pre zvládnutie ostatných vyučovacích predmetov. Slovenčina je štátnym jazykom v Slovenskej republike a pre väčšinu obyvateľov Slovenskej republiky je národným jazykom s dlhou históriou, pestrým, vnútorne bohato štruktúrovaným médiom, ktoré mu umožňuje komunikovať o najrozmanitejších javoch ľudského bytia a vedomia. Kvalitné poznanie a praktické ovládanie zákonitostí slovenského jazyka podmieňuje pohotovú, funkčne primeranú a kultivovanú komunikáciu jeho nositeľov.
Prostredníctvom uvedomenia si miesta slovenského jazyka v našej spoločnosti si jednotlivec zároveň uvedomuje a vníma svoju národnú identitu a štátnu príslušnosť. Úroveň poznania a praktického ovládania slovenského jazyka je tak zároveň zrkadlom každého príslušníka slovenského národa i národa ako celku, preto kultivované ovládanie slovenčiny zabezpečuje občanom tejto republiky nielen úspešné zvládnutie školského vzdelávania, ale následne aj ich plnohodnotné uplatnenie v pracovnom zaradení.
Jazykové znalosti, štylistické a komunikatívne zručnosti a čitateľské a literárne zručnosti ako súčasť jazykovej kultúry predstavujú základné znaky vyspelosti absolventa základného vzdelania.
Žiaci nadobúdajú také schopnosti a zručnosti, aby sa dokázali orientovať v akejkoľvek komunikatívnej situácii, vedeli sa vhodne vyjadrovať a svoje poznatky uplatňovali v praktickom živote.