Desať škôl zo všetkých regiónov Slovenska otestuje v praxi vyučovanie s tabletmi a dotykovými displejmi. Žiaci a učitelia dostanú do rúk 300 tabletov, s ktorými sa budú do konca školského roku 2013/2014 učiť, tvoriť materály a zabávať.
Škola na dotyk kontra tabuľka a griflík ?
V poslednom období stojí naše školstvo na pochybách, či ešte vôbec má zmysel učiť, alebo je prioritou nás, učiteľov, zapojiť žiakov do čo najväčšieho počtu projektov, ktorými sme každodenne doslova zasypávaní a to aj z organizácií a firiem, ktoré so školstvom a vzdelávaním nemajú nič spoločné.
Doba, v ktorej žijeme a jej pokrok, ktorý ide míľovými krokmi vpred, nám dáva jasnú odpoveď a rieši za nás dilemu „Byť, či nebyť“. Preto zriaďovatelia škôl, vedenie i samotní učitelia premýšľajú, vyhodnocujú, triedia, zvažujú, čo je pre žiaka do budúcna prospešné, čo prinesie jeho rast, aké aktivity a projekty mu pomôžu uspieť nielen pri ďalšom vzdelávaní, ale hlavne v praktickom živote a budúcom pracovnom zaradení. Najmä tieto skutočnosti sa stali dôvodom, prečo sa vedenie našej školy spolu s pedagogickým zborom rozhodli zapojiť do projektu Škola na dotyk.
Projekt Škola na dotyk pripravila pre školy nezisková organizácia EDULAB v spolupráci so spoločnosťou SAMSUNG, ktorá je dodávateľom techniky pre projekt. Projekt je časovo vymedzený na obdobie jedného školského roka – 2013/2014 so začiatkom v novembri 2013.
Projekt je testovacím projektom, v ktorom 10 vybraných škôl zo všetkých regiónov Slovenska, medzi ktoré sme sa dostali po splnení predpísaných podmienok aj my, otestuje v praxi vyučovanie s tabletmi a dotykovými displejmi v jednej vybranej triede školy.
Tým, že naša škola – ZŠ, Trieda SNP 20, Banská Bystrica, bola do projektu zapojená, získala nielen vybavenie jednej učebne nábytkom, ale najmä špičkovú IKT techniku, t.j. tablety pre všetkých žiakov vybranej triedy, interaktívnu tabuľa s dotykovou obrazovku a notebook. Pri rozhodovaní o zapojení sa do uvedeného projektu nás oslovil okrem iného aj fakt, že tablety môžu používať aj žiaci iných tried, čo sme my ocenili ako jeden z veľkých prínosov projektu, ktorý nám umožní nasadenie dotykových technológií do každodenného života školy. Oslovil nás tiež fakt, že po skončení doby trvania projektu a po splnení podmienok, môže škola získať zapožičané technológie do svojho majetku, čo nás zaujalo ako možnosť ďalšej inovácie vybavenia našej školy úplne najmodernejšou IKT technikou. Domnievame sa, že tieto technológie majú v súčasnosti veľký didaktický potenciál a umožnia nám kreatívnejšiu a názornejšiu výučbu. Žiakom dajú možnosť nadobudnúť najnovšie zručnosti v používaní špičkových technológií, ktoré budú môcť ďalej využiť pri ďalšom štúdiu a následne v práci.
Skúsenosti s používaním spomenutých technológií sme začali nadobúdať s prebiehajúcim projektom aj my, pedagógovia, pretože súčasťou projektu boli aj školenia IT špecialistov a pedagógov zodpovedných za didaktickú časť projektu, ako aj príprava webu.
Samotná práca žiakov s tabletmi, ktorá ich mimochodom veľmi baví, je umožnená však len vďaka obrovskému množstvu práce zo strany pedagógov, nespočetnému množstvu hodín príprav didaktických pomôcok, tvorby učebných materiálov, výstupov zo všetkých aktivít a tvorby videoblogov. Veríme však, že námaha vynaložená zo strany nás, učiteľov, prinesie výsledky v podobe zvýšenej motivácie žiakov a bude aspoň morálne ocenená rodičmi a verejnosťou.
Výsledky našej práce vo forme didaktických materiálov nájdete na webovej stránke:
http://tuul.sk/.
Mgr. Iveta Majerová
Mgr. Róbert Borbély