„Pomoc chutí po arašidoch“. To je názov jedného z humanitárnych programov, o ktorom sa naši piataci viac dozvedeli od p. Filipa Mroča, lektora Slovenskej nadácie pre UNICEF dňa 27. mája 2024 na spojenej hodine dejepisu. Chuť a vôňa arašidov sprevádza UNICEF od začiatku jeho misie. Arašidové maslo rozdávala UNRRA (predchodca UNICEF- u) po 2. svetovej vojne aj na Slovensku, pretože poskytovalo deťom oslabeným vojnou výživné látky, ktoré im po rokoch hladovania chýbali. Aj dnes balíčky s vysokonutričnou arašidovou pastou dokážu v priebehu 6 - 8 týždňov zachrániť život deťom trpiacim podvýživou. Piataci boli prekvapení, že hodnota jedného vrecúška je len 0,33 centov, potrebnú dávku živín predstavujú denne tri vrecúška, čo pre každé dieťa znamená denne len 1 €.
A keď už pán Mroč k nám meral cestu až z Košíc, ďalšie dve hodiny sa venoval ôsmakom, aby ich oboznámil s „kritickým myslením“, možnými nástrahami na internete aj v súvislosti s neadekvátnou reklamou. Žiaci pracovali v skupinách a ich úlohou bolo analyzovať vybrané príspevky na sociálnych sieťach. Táto aktivita sa z ich strany stretla s veľkým záujmom, možno aj preto, že mohli používať svoje mobilné telefóny J
Dňa 4. júna 2024 sme pre žiakov 8.a 9. ročníka našej školy, ktorých 18. júna čaká poznávacia exkurzia do bývalého koncentračného tábora Ausschwitz (Oswiečim) v Poľsku, zorganizovali návštevu divadelného predstavenia „Hviezdy sú tiché“ v Bábkovom divadle na Rázcestí. Prostredníctvom koláže denníkov z vojnových čias sa mohli preniesť do osudov štyroch dievčat vo veku od 9 do 17 rokov, ktoré zažili prvú alebo druhú svetovú vojnu. Anna, Alja, Helga a Tanja zanechali svoje autentické svedectvo v denníkových zápiskoch o domove, rodine, láske, o neustálom ohrození života. V ich denníkoch bolo odhodlanie a sila, slová, ktoré majú byť vypočuté, aby sa negatívna história prestala opakovať.
Naši žiaci si počas týchto aktivít mohli porovnať svoj život so životom svojich rovesníkov, či už v nedávnej minulosti, ale tiež v súčasnosti. Cieľom bolo prehĺbiť ich empatiu, poukázať na dopad nadradenosti, neznášanlivosti, rôznych druhov diskriminácie na ľudí, najmä na tých najzraniteľnejších- na deti.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva divadla, aj prezentácia v rámci projektu „Škola priateľská k deťom“.
Mgr. Mája El Hajry, Mgr. Petra Filipová