V týchto dňoch sme si opäť pripomenuli aký dôležitý, ale nie samozrejmý, je život v mieri.
Dňa 5. novembra 2024 sme sa so žiakmi 9. ročníka našej školy v rámci spolupráce so SZPB zúčastnili pietnej spomienky v Kremničke, smutne známej jedným z najväčších masových hrobov na Slovensku z obdobia 2. svetovej vojny. Práve na tomto mieste nacistická jednotka Einsatzkommando 14 spolu so slovenskými Pohotovostnými oddielmi Hlinkovej gardy od 5. novembra 1944 do 17. marca 1945 popravila nevinné ženy, deti, vojakov, civilných obyvateľov alebo ľudí s nevyhovujúcim rasovým pôvodom. V masových hroboch bolo nájdených 747 tiel. Dozvedeli sme sa, že najmladšou obeťou bol chlapček, ktorý mal len osem dní...Obete krutosti nacistov počas 2. svetovej vojny pripomína majestátny pomník- Pamätník obetiam fašizmu- dielo významného slovenského architekta Dušana S. Jurkoviča. My sme si ich pamiatku uctili slávnostnými príhovormi, položením kvetov, kamienkov, zapálením kahančekov, hymnickou piesňou a básňou Mikuláša Kováča, ktorú zarecitovala naša žiačka Silvia Grausová.
V ten deň sme si pripomenuli ďalšie nevinné obete. Deti, ktoré zahynuli počas holokaustu. Ako spomienku na ne sme v školskej záhrade zasadili cibuľky šafranu. Túto aktivitu sme uskutočnili v rámci projektu Krokus (Šafran) realizovaného írskou nadáciou pre výučbu holokaustu (HETI) v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a Múzeom holokaustu v Seredi. Veríme, že tak, ako v predchádzajúcich školských rokoch, aj v tomto nám na jar vykvitnú z cibuliek žlté krokusy. Žltá farba kvetov- v minulosti symbol Dávidovej hviezdy, ktorú boli deti nútené v priebehu nacistických perzekúcií nosiť. Pre nás dnes hlavne farba slnka, svetla, radosti zo života a nádeje...
Dňa 11. novembra 2024 sme si pripomenuli aj obete 1. svetovej vojny účasťou našich deviatakov na slávnostnom pietnom akte, ktorý sa konal pri príležitosti 106. výročia ukončenia 1. svetovej vojny presne o 11:11 hod. pri Monumente na Vojnovom cintoríne v Majeri. 11. november- Deň vojnových veteránov je vo svete známy tiež ako Deň červených makov. Symbol vlčieho maku má pôvod v básni „In Flanders fields“ (doslova „V poliach Flámska“), ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil na západnom fronte, neďaleko belgického mesta Ypres.
„Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu…“
A my nezabúdame na tých, ktorí položili svoje životy v nádeji na mierové časy. Nie sú pre nás len učivom v dejepisnej učebnici, ale ľuďmi so svojimi príbehmi, snami, túžbami, odhodlaním... Česť ich pamiatke!
Do fotogalérie bol pridaný nový album História je pre nás živá.
Mgr. Mája El Hajry