Dňa 5. decembra 2025 zavítala do Viedne 50-členná výprava, pozostávajúca zo 46 žiakov 7.,8. a 9. ročníka a 4 pedagógov našej školy. Vybrali sme sa na poznávaciu exkurziu do metropoly Rakúska. Z Banskej Bystrice sme odchádzali v dobrej nálade v ranných hodinách. V cieli cesty nás už čakala slovenská sprievodkyňa, pani Rogler, ktorá dlhodobo žije v hlavnom meste našich susedov. Na začiatku sme si urobili polhodinový okruh autobusom po Viedni, neskôr sme počas takmer trojhodinovej prehliadky prešli spolu historické jadro mesta. Navštívili sme najkrajšie viedenské kostoly, samozrejme sme si prezreli Dóm svätého Štefana, gotickú katedrálu z 12. storočia, historickú dominantu Viedne. Potom naše kroky smerovali do výskumného inštitútu, najväčšej vedeckej inštitúcie neuniverzitného typu v Rakúsku a do Rakúskej národnej knižnice. V barokovej knižnici habsburskej monarchie, patriacej medzi najkrajšie knižnice na svete, pôsobil počas vlády Márie Terézie ako riaditeľ aj významný Slovák Adam František Kollár. Tento rodák z Terchovej bol zároveň kmotrom cisárovnej Márie Terézie. Nevynechali sme ani Hofburg - niekdajšiu rezidenciu Habsburgovcov. Poslednou zastávkou boli známe vianočné trhy pred Viedenskom radnicou. Na trhoch mohli žiaci počas osobného voľna ochutnať miestne špeciality, kúpiť si suveníry, a tiež ukázať svoje jazykové zdatnosti. Počasie nám prialo a tak sme sa na cestu domov vydali v podvečerných hodinách opäť v dobrej nálade, obohatení o nové poznatky, dojmy a niektorí aj o darčeky pre blízkych, ktoré zakúpili na vianočných trhoch. Darčekom pre nás všetkých bola nádherná sviatočná vianočná atmosféra, ktorá vládne počas adventu v každom veľkom meste. A my sme mali možnosť užiť si tú „viedenskú“.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Privítala nás vianočná Viedeň.
Mgr. Mája El Hajry, Mgr. Danka Bugáňová, Mgr. Lenka Hlisníková, Mgr. Mária Filipová