Prírodovedné predmety ako chémia a biológia nepatria u žiakov vždy k tým obľúbeným. Neraz sa zdajú byť náročné či málo záživné. Vylepšiť túto povesť a tým zatraktívniť vyučovanie prírodovedných predmetov sa podujala Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica v inovatívnom projekte INTERAKTÍVNA BIOLÓGIA A CHÉMIA. Ten bol založený na účinnom prepojení najmodernejších digitálnych interaktívnych pomôcok s praktickými pozorovaniami prírodných procesov, javov a artefaktov. Žiaci prostredníctvom už zavedených dotykových technológií (interaktívna tabuľa, tablety) nielen skúmali, pozorovali a riešili praktické úlohy, ale svoje nadobudnuté skúsenosti a zručnosti odovzdávali svojim mladším spolužiakom, ako aj verejnosti prostredníctvom série zážitkových workshopov. Celý projekt by však nebolo možné realizovať bez ďalších nevyhnutných modelových, meracích a zaznamenávacích prostriedkov – nových školských učebných pomôcok. K týmto patrili: modely ekosystémov a skleníkov, moderné digitálne LCD mikroskopy, načúvače zvukov hmyzu a digitálna pH sada. Podarilo sa tak vďaka finančnej podpore Nadácia Allianz vo výške 3 000 EUR, ktorá projektové zámery školy podporila.
V projektových aktivitách sme sa zamerali na výskum podmienok rastu rastlín v umelo vytvorenom ekosystéme, detailne sme sledovali ústne a pohybové orgány hmyzu na preparátoch kobyliek, modliviek, včiel alebo lienok. Počúvali rôzne zvuky drobných živočíchov a testovali sa na tabletoch. Ďalej sme sa venovali skúmaniu pH roztokov a farebným zmenám pH indikátorov pomocou moderných senzorov. Žiaci si osvojovali nielen svoje odborné spôsobilosti a vedomosti, ale súčasne si rozvíjali svoj pozitívny vzťah ku škole a k sebe navzájom. Naučili sa prezentovať výsledky vlastnej práce a zažili úspech pred širším kolektívom spolužiakov rôznych vekových kategórií.
Neustále sa ukazuje, že v dnešnej preinformatizovanej a technicky vyspelej dobe sú vyhľadávaní odborníci s kvalitným technickým alebo prírodovedným vzdelaním. Aj preto je namieste túto vyučovaciu oblasť neustále popularizovať a oživovať, aby sa nestala „strašiakom“ či „nočnou morou“ nielen v školskom, ale i v pracovnom živote. Jedinečný projekt tak bezpochyby prispel k stanoveným cieľom a ukázal, že keď sa žiakom vytvorí vhodné zážitkové a aktivizujúce vyučovacie prostredie, sú motivovanejší, aktívnejší a získané poznatky sú trvalejšie. My na Triede SNP 20 sme to zvládli!
Fotografie: BIOLÓGIA A CHÉMIA – interaktívne a zážitkovo.
Mgr. Silvia Kopáčiková
Mgr. Róbert Borbély, PhD.
učitelia