Odjakživa sa kniha považuje za prameň poznania. Dnešné deti však častejšie siahajú po internete ako po knihe. Táto skutočnosť postupne nezostáva bez následkov...Začína sa vytrácať bohatosť slovnej zásoby našich detí, mnohé nerozumejú významu bežných slov, veľa z nich číta pomaly, či má problémy so súvislým prečítaním a najmä s porozumením čítaného textu. V tejto súvislosti sa začíname ako spoločnosť zamýšľať nad tzv. čitateľskou gramotnosťou našich detí. Odborná verejnosť píše články, Ministerstvo školstva SR začína biť na poplach, my, učitelia, hľadáme riešenie v podobe rozmanitých aktivít, ktoré by pomohli zaujať žiaka v súvislosti s čítaním, motivovať ho, aby rozširoval postupne nielen svoje poznanie, ale aj estetické cítenie a ľudské morálne hodnoty prostredníctvom knihy a jej čítania. Jedným z projektov, ktorý sme s nadšením prijali, bol projekt Združenia Orava s názvom TÝŽDEŇ HLASNÉHO ČÍTANIA.
Do Týždňa hlasného čítania sa všetci žiaci našej školy, ZŠ, Trieda SNP 20, Banská Bystrica, zapojili v dňoch 22.- 26. apríla 2013. Každá vyučovacia hodina sa počas celého tohto týždňa začínala na II. stupni 5 minútovým hlasným čítaním knihy, ktoré v triedach vyšších ročníkov realizovali žiaci s dobrou úrovňou čítania. Výsledkom bolo vo všetkých ročníkoch a triedach takmer celé prečítanie vybratej knihy. Knihy, ktoré boli ponúknuté žiakom, boli veku primerané, tam, kde sa to dalo, súviseli s ukážkami diel uverejnenými v učebniciach literárnej výchovy. Ako zdroj nám poslúžila školská knižnica, ktorá je všetkým našim žiakom k dispozícii. Žiaci pochopili, že čítať knihy je zaujímavé, poučné i zábavné, a že prečítať knihu nie je časovo náročné. Na I. stupni sa žiaci zapojili do Týždňa hlasného čítania nielen čítaním knihy v škole, ale aj doma, zapojením rodičov. Doma svojim deťom každý deň prečítali časť z knihy, ktorú si ich dieťa vybralo, upevňovalo sa puto rodič - dieťa, čo rodičom pripomínalo návrat do detstva. Po prečítaní žiaci pracovali s hracím plánikom.
Veríme, že naše aktivity v Týždni hlasného čítania reálne prispeli k zvýšeniu čitateľskej gramotnosti žiakov našej školy a pomôžu im do budúcna lepšie porozumieť textu, vnímať jeho obsah a zlepšiť vzťah ku knihe, ktorá je prostriedkom k tomu, aby v systéme celoživotného vzdelávania pomohla človeku naozaj ako zdroj poznania a zážitkovosti učenia v duchu hesla: ,, Knihy sú ľuďom to, čo krídla vtákom“.
Fotografie
Mgr. Iveta Majerová